image آبان, ۱۳۹۶ ۱ نظر مقالات تخصصی

سیستم مدیریت محتوا سی ام اس”CMS” برای موفقیت هر چه بیشتر وب سایت ها و حتی اینترانت ها  (شبکه های داخلی) بسیار حیاتی می باشد. با این حال هنوز بسیاری از سازمان ها و شرکت ها با این تکنولوژی آشنایی کافی ندارند.

به دلیل اینکه  اکثر مطالب و مقالات نوشته شده در وب مربوط به نحوه رفع مشکلات احتمالی “CMS” ها  می باشد، و از آنجایی که افراد زیادی هنوز با “CMS” ها و نحوه عملکرد آنها آشنا نیستند تصمیم گرفتیم در مقاله ای به این موضوع بپردازیم.

CMS چیست؟

سیستم مدیریت محتوا سی ام اس”CMS“:

در یک جمله سیستم مدیریت محتوا (Content Management System) و که بصورت اختصار به آن سی ام اس”CMS” می گویند، سیستمی است برای انتشار و مدیریت ساده محتوا بر روی وب سایت.

سیستم مدیریت محتوا سی ام اس"CMS"

۲ عنصر تشکیل دهنده سی ام اسCMS:

۱ – سیستم کاربردی مدیریت محتوا (Control Management Applicant) که CMS هم نامیده می شود.

۲ – سیستم کاربردی تحویل محتوا (Control Delivery Applicant) که CAD هم نامیده می شود.

عنصر اول CMA امکان تولید محتوا، اعمال تغییرات و حذف و ویرایش بخش خاصی از محتوای وب سایت، را بدون داشتن تخصص خاص و امکانات فنی در زمینه وب، برای طراحی یک وب سایت فراهم می آورد و در نتیجه با استفاده از سیستم مدیریت محتوا برای طراحی یک وب سایت ساده نیازی به آشنایی و برنامه نویسی با زبان های برنامه نویسی نیست.

عنصر دوم CDA: اطلاعات وارد شده را گردآوری نموده و از آن ها جهت به روز رسانی وب سایت استفاده می نماید.

شرح عملکرد سی ام اسCMS:

نحوه عملکرد سیستم مدیریت محتوا را می توان به چهار بخش تفکیک نمود:

۱ –  ایجاد محتوای وب سایت.

۲ –  مدیریت محتوای وب سایت.

۳ –  انتشار مطالب در وب سایت.

۴ –  نمایش مطالب در وب سایت.

۱ – ایجاد محتوای وب سایت:

در سیستم مدیریت محتوا، یک محیط بسیار ساده و کاربردی مشابه ابزارهای نرم افزار Word طراحی شده است که بدون نیاز به داشتن دانش فنی و یا اطلاعات تخصصی و یا حتی آشنایی با دستورات HTML کافیست عبارات مورد نظر خود را از قبیل متن، عکی، فیلم، صوت و غیره وارد نمایید.

ضمناً سیستم مدیریت محتوا به شما این امکان را میدهد تا به مدیریت ساختار صفحات وب سایت بپردازید. بطور مثال: چه صفحاتی نمایش داده شوند، کدام صفحات به هم لینک داده شوند و موارد بیشمار دیگر.

همچنین قابلیت ساده کشیدن و رها کردن مطالب (Drag And Drop) بدون برهم خوردن ساختار مطالب نیز امکان پذیر است.

امروزه اکثر سی ام اس”CMS”ها از محیط طراحی مبتنی بر وب پشتیبانی می کنند و امکان مدیریت محتوا و مطالب سایت را از راه دور و بر روی هاست و سرور را فراهم می آورند.

یکی از ویژگی هایی که باعث محبوبیت سی ام اس”CMS”ها شده است، محیط نوشتاری و مکانیسم ساده جهت وارد نمودن محتوای سایت و نگهداری ساده وب سایت می باشد.

۲ –  مدیریت محتوای وب سایت:

صفحات مختلف و مطالب مرتبطی که وارد می شوند، در هسته مرکزی سی ام اس”CMS”ذخیره می شوند.   در کل تمامی مطالب و تنظیمات مرتبط با هر صفحه در آنجا ذخیره می شوند.

ذخیره سازی تمامی اطلاعات در یک هسته مرکزی، باعث ایجاد ویژگی های کاربردی زیر می گردد:

امکان مشاهده تمام تغییرات ایجاد شده در تمامی صفحات توسط کاربران و تاریخ اعمال آخرین تغییرات.

امکان محدود سازی دسترسی کاربران به صفحات خاص.

همگام سازی با منابع اطلاعاتی موجود و سیستم های IT.

زمانی که صفحه ای ایجاد می شود، بصورت خودکار صفحه به قسمت مدیریت ارسال می شود و مدیر مربوطه می بایست آن را تایید نماید، سپس به قسمت بررسی برای بازنگری نهایی ارسال شده و  در آخر پس از  بازبینی نهایی و انجام اصلاحات در سایت منتشر می گردد.

با استفاده از سیستم مدیریت محتوا سی ام اس”CMS” مراحل فوق را بصورت اتوماتیک مدیریت نموده و قسمت های مختلف را به اشخاص مربوطه ارسال میکند.

در نهایت با این کار، امکان مدیریت وب سایت توسط  مدیران بیشتر، به راحتی فراهم شده و در نتیجه،  نظارت دقیق تری روی کیفیت، صحت و پایداری اطلاعات و مطالب صورت خواهد گرفت.

۳ –  انتشار مطالب در وب سایت:

پس از آماده شدن و تایید نهایی محتوا، می توانید مشخص کنید محتوای تولید شده در چه زمانی و در چه تاریخی بر روی وب سایت قابل نمایش باشد.

یک سیستم مدیریت محتوا، شامل موتورهای انتشار بسیار قوی بوده که باعث می شود هنگام انتشار مطالب در وب سایت، لایه ها و ظاهر صفحات سایت را مدیریت نمایید.

با توجه به متعدد بودن طراحی ها، سی ام اس”CMS” امکان ایجاد و تغییر ظاهر صفحات وب سایت را به راحتی مطابق خواسته شما فراهم میکند. در واقع شما مشخص می کنید که کدام مطلب در کدام بخش وب سایت نمایش داده شود.

نهایتاً سی ام اس”CMS”ها، بصورت کاملا خودکار انتشار مطالب را در وب سایت بعهده گرفته و کافی است شما تنها روی مطالب وب سایت تمرکز نموده و سپس مطالب را در جایگاه خود در وب سایت بارگذاری خواهید نمود.

۴ –  نمایش مطالب در وب سایت:

سیستم مدیریت محتوا، ویژگی دیگری نیز جهت بالا بردن کیفیت و تاثیرگذاری وب سایت ارائه می دهد.

بعنوان مثال: سی ام اس”CMS” ها امکان نمایش وب سایت در مرورگرهای (Browser) متفاوت را پشتیبانی می کنند. همچنین قابلیت داشتن وب سایت پویا (Dynamic) را فراهم میکنند.

 

سیستم مدیریت محتوا سی ام اس"CMS"

۶ ویژگی سیستم های مدیریت محتوا سی ام اسCMS:

ویژگی های سیستم های مدیریت محتوا سی ام اسCMSبسیار وسیع بوده و اکثرا این سیستم ها شامل موارد  زیر می باشند :

    ۱ – انتشار مبتنی بر وب (Web Based Publishing)

    ۲ – مدیریت ساختار (Format Manager)

    ۳ – مدیریت بازنگری (Revision Control)

    ۴ – جستجو کردن (Search)

    ۵ – ایندکس کردن (Index)

    ۶ – بازیابی اطلاعات (Retrieval)

در ذیل به توضیحات مختصری در مورد هر کدام از ویژگی های ذکر شده می پردازیم:

 • انتشار مبتنی بر وب (Web Based Publishing):

انتشار مبتنی بر وب، قالب ها و یا مجموعه ای از قالب ها (Template) که توسط طراح ارائه می شوند، را در اختیار کاربران قرار می دهد. این قالب ها را می توان نمونه ای مشابه با ویزاردها (wizard) و یا ابزارهای مشابه جهت تولید محتوای سایت و یا اعمال تغییرات و یا ویرایش در نظر گرفت.

 • مدیریت ساختار (Format Manager):

امکان تبدیل مستندات الکترونیکی و یا اسناد اسکن شده را به فرمت های پر کاربرد مانند HTML و یا PDF (Portable Document Format) و… را فراهم می نماید.

 • مدیریت بازنگری (Revision Control):

امکان به روز رسانی محتوای وب سایت را به نسخه های جدیدتر و یا حتی تغییر محتوا به نسخه های قدیمی تر را فراهم می کند، همینطور این ویژگی امکان ردیابی هرگونه تغییراتی را که کابران در فایل ها ایجاد می کند و نیز لاگ ها را فراهم می کند.

کاربرد ها و مزیت های تجاری استفاده از سی ام اسCMSها:

استفاده از سیستم مدیریت محتوا کارایی متعدد و مزیت های بسیاری دارد که برخی از مزایا و کاربردهای سی ام اسCMS به شرح زیر می باشد:

 • سهل و آسان تر کردن فرآیند طراحی وب سایت.
 • نیاز به زمان کمتر جهت ایجاد صفحات جدید و یا تغییرات.
 • ثبات بیشتر.
 • مدیریت و هدایت راحت تر کاربران میان بخش های مختلف.
 • افزایش پایداری وب سایت.
 • پشتیبانی از طراحی غیر متمرکز.
 • امنیت بیشتر.
 • جلوگیری از بکاربردن اطلاعات تکراری و بیهوده.
 • قابلیت رشد و توسعه راحت تر وب سایت.
 • کاهش هزینه های نگهداری وب سایت.

مهمتر از همه موارد گفته شده، اصلی ترین قابلیت سیستم مدیریت محتوا سی ام اس”CMS”، پشتیبانی از استراتژی ها و اهداف متعدد سازمان ها، شرکت ها و یا اشخاص در طراحی وب سایت می باشد. بصورت کلی سی ام اس”CMS” باعث افزایش سطح رضایتمندی مشتریان، فروش بیشتر محصولات و برقراری ارتباط بیشتر با کاربران میگردد.

ممکن است شما وب سایتی را از قبل طراحی کرده باشید و بعد از مدتی نیاز به تغییرات اساسی را در وب سایت خود احساس نمایید. مسلماً در عرصه رقابت امروزی به روز بودن اطلاعات و همگام سازی وب سایت مطابق نیازهای کاربران و مشتریان یکی از چالش های اصلی شرکت های مختلف می باشد.

با توجه به اینکه در طول زمان، بسیاری از مطالب و محتوای وب سایت قدیمی می شود و نیاز به تغییرات و به روز رسانی مجدد در آنها احساس می شود، از طرفی دیگر شما احتیاج به فرد متخصص در این زمینه، جهت ویرایش و اصلاح محتوای قدیمی دارید.

ضمناً در این شرایط پیدا کردن اطلاعات قدیمی وب سایت بسیار دشوار خواهد بود. مثلاً در صورتی که یکی از مشتریان ادعای دادخواست یا بازنگری مطلب و یا فرم خاصی مربوط به ماهها و یا حتی سال های گذشته را داشته باشد، ممکن است شما را در شرایط سختی قرار دهد.

خبر خوش آن است که شما تنها وب سایتی نیستید که با مشکلاتی این چنینی مواجه می گردد. اکثر سازمان ها،  شرکت ها یی که از ابزارهای دستی جهت طراحی و پیاده سازی وب سایت خود استفاده می کنند، مانند  Dream weaver و یا Front page و غیره با چنین مشکلاتی مواجه می شوند.

خوشبختانه، این مشکلات بخشی از اهداف سیستم های مدیریت محتوا سی ام اس”CMS”بوده که به راحتی امکان مدیریت و سازمان دهی اطلاعات را برای وب سایت ها فراهم می کند.

در حقیقت برای هر صفحه از وب سایت شما، چرخه حیاتی کاملی را از ایجاد محتوا با ابزارهای ساده، ویرایش محتوا، انتشار مطالب در وب سایت تا آرشیو نمودن مطالب فراهم می آورد.

ضمناً مدیریت ساختار وب سایت، تغییر شکل ظاهری صفحات ایجاد شده و مدیریت و هدایت کاربران به راحتی با سی ام اس”CMS”ها امکان پذیر می باشد.

۲ فاکتور مهم که سازمان ها باید در نظر بگیرند:

۱ – مقیاس بزرگی یا کوچکی سازمان می باشد. همینطور پراکندگی جغرافیایی سازمان مخصوصاً هنگامی که سازمان دارای شعبات مختلف در شهرها و یا کشورهای مختلف می باشد در انتخاب سیستم مناسب تاثیرگذار می باشد.

توجه داشته باشید که در سازمان های بزرگتر، انتقال داده ها و اطلاعات از سیستم فعلی، به سیستم مدیریت محتوا پیچیده تر و مشکل تر می باشد.

۲ –  میزان تنوع اسناد و فرم های اطلاعلاتی است که در سازمان مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که در سازمان فرمت های متنوعی از اسناد متنی، گرافیکی، ویدئویی، فایل های صوتی و دیاگرام ها جهت انتقال اطلاعات استفاده می شود، مدیریت محتوا بسیار پیچیده تر خواهد شد.

تصورات غلطی که در مورد سی ام اسCMS ها وجود دارد:

شایعترین تفکر اشتباه عموم در مورد سی ام اس”CMS” ها این است که تصور می کنند استفاده از سیستم مدیریت محتوا بزرگترین عامل موفقیت وب سایت ها می باشد. در حالی که واقعیت این است که سی ام اس”CMS” ها جهت راحت تر کردن مدیریت و انتشار محتوا بکار می رود. موفقیت یک وب سایت به کیفیت مطالب، سرویس ها، خدمات، تبلیغات، بازاریابی، استراتژس و فاکتور های بسیار دیگری بستگی دارد.

تفکر اشتباه دیگر عموم، آن است که با استفاده از سی ام اس”CMS” ها ، نیازی به یک طراح وب سایت و یا شخص متخصص در زمینه وب نمی باشد. در این رابطه باید توجه  داشت که سی ام اس”CMS” ها برنامه های کد باز (Open Source) بوده و امکان سفارشی سازی آن توسط طراحان و برنامه نویسان برای رسیدن به اهداف سازمان ها و شرکت ها  را فراهم می نماید. بطور مثال، با توجه به اینکه با سیستم های مدیریت محتوای وردپرس (WordPress) و جوملا(joomla)  ، هر نوع وب سایتی را می توان ایجاد نمود، راه اندازی و تنظیمات مربوطه نیاز به تخصص داشته و بهتر است توسط طراحان و برنامه نویسان وب با توجه به استراتژی  سازمان ها و شرکت ها راه اندازی شود.

هدفی فراتر از وب:

درگذشته تمرکز طراحان وب بر روی ایجاد صفحات HTML جهت یکپارچه سازی وب سایت بوده است. هرچند در حال حاظر این مورد یکی از ویژگی های مهم سیستم های مدیریت محتوا می باشد. به مرور قابلیت های بسیار دیگری نیز به سی ام اس”CMS” ها ، اضافه شده. همانگونه که پیشتر نیز گفته شد، اکثر سیستم ها امکان استفاده از تنها یک فرمت واحد را دارند و این در حالی است که در CMS، قابلیت استفاده همزمان از    فرمت های متنوعی از قبیل PDF، Word، WAP، XML و… را نیز دارا می باشد.

در مورد فروشگاه ساز های سی ام اس”CMS”، میتوان چندین سیستم مدیریت محتوای قدرتمند و با قابلیت های متعدد را نام برد.

به شما توصیه میکنیم که زمان کافی جهت مشخص نمودن نیازهای سازمان، شرکت و یا وب سایت شخصی خود گذاشته و سپس براساس نیاز های خود، محصولات و نحوه عرضه آنها را بدقت ارزیابی نمایید. بهتر است در این مسیر از نظرات کارشناسان و افراد متخصص در این زمینه بهره  گرفته  از تجربیات آنها استفاده نمایید.

برچسب ها
1 نظر
 1. آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی

  باسلام و خدا قوت به شما مدیریت محترم سایت و همکاران عزیزتان

  از بابت اینکه محتوای بروز و خیلی خوب و با کیفیت تولید می کنید از شما سپاسگزاریم.

  برایتان موفقیت روز افزون از پروردگار یکتا آرزومندم!

  پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 6 =